Okuloskop Yardım

Velilere sınav sonuçları dışında bilgilendirme mesajları göndermek için bu ekranı kullanabilirsiniz. Gönderdiğiniz mesajlar kullandığınız mobil tarife üzerinden numaranız kullanılarak gönderilir.

Bu ekranda gönderilmeye hazır kısa mesajları, gönderilen ama iletilmeyen mesajları, iletilen mesajları ve gönderilemeyen mesajları görüntüleyebilirsiniz. Bunun için üst menüden uygun seçeneği seçmelisiniz.

Yeni kısa mesaj oluşturmak için sağ alt köşede bulunan + düğmesine tıklayın.

Öğrencilerin sınıf bazında gösterildiği listeden kısa mesaj göndereceğiniz kişileri seçebilirsiniz. Okul yada sınıf isimlerine uzun tıklayarak tümünü seçebilirsiniz.

Tek tıklama ile sınıfları açarak öğrencileri tek tek seçebilirsiniz. Öğrenci isimlerine uzun tıklayarak numaraları değiştirebilirsiniz.

Seçme işlemi bittikten sonra sağ alt köşedeki düğmeye tıklayarak bir sonraki adım olan mesaj yazma kısmına geçebilirsiniz. Bu ekranda yazacağınız mesaj kalıp olarak tüm seçimlerinize yansıyacaktır. İsterseniz parametreler kişiye özel mesaj içeriği oluşturabilirsiniz. Örneğin #n yazdığınız yere tüm mesajlarda mesajın gideceği öğrencinin ismi otomatik olarak eklenecektir. Yazdığınız mesaj kalıpları şablon olarak kaydedilir. İsterseniz şablon listesinden seçerek tekrar kullanabilirsiniz.

Mesajınızı yazdıktan sonra "Oluştur" düğmesine tıklayarak mesajları listeleyebilirsiniz. Bu listede öğelerin üzerine tıklayarak mesaj metninin değiştirebilirsiniz.

Mesajları göndermek ya da silmek için başındaki kutucuğu işaretleyin. Seçme işlemi bittikten sonra yukarıdaki menüden gönderme ya da silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mesajlar iki aşamada gönderilir. İlk olarak mesajlar şebekeye gönderilir. İkinci adımda alıcıya iletilmesi için beklenir. Birinci adım "Mesaj Gönderiliyor", ikinci adım "Mesaj iletiliyor" şeklinde ifade edilir.

Gönderilen yada iletilen kısa mesajları yukarıdaki listeden ulaşabilirsiniz.