Okuloskop Yardım

Okuloskop ile Zoom ya da EBA canlı derslerde yoklama alabilirsiniz.


Zoom ya da EBA üzerinden yaptığınız derslerde öğrenci katılımını anlık takip edebilmek ve öğrenci ders durumunu kaydedebilmek için Okuloskop uygulamasını Android tabanlı cihazınızda kullanabilirsiniz.

NASIL YAPILIR?
1. Öncelikle okul, şube, öğrenci ve ders tanımlaması yapmış olmalısınız. Nasıl yapıldığını diğer sayfalarımızda bulabilirsiniz.
2. Ana ekranda Canlı Dersler düğmesine tıklayın.
3. Açılan ekranda + düğmesine tıklayın.
4. Ders ve şube seçin. Birden fazla şube seçebilirsiniz.
5. Canlı ders için toplantı numarası ve şifre girin.
6. Uygulamanın canlı derste görünecek adını girin. (Yoklama, Asistan vb.) Uygulama adına otomatik olarak zaman bilgisi eklenir.
7. Uygulamanın derse katıldıktan sonra aktifleşmesi için kendi belirleyeceğiniz kısa bir kod yazın. (Örnek:12345)
8. Tamam düğmesine tıklayarak canlı ders ekranına geçin.


9. Derse katılım gerçekleştiğinde Zoom üzerinden uygulamaya 7. adımda belirlediğiniz kodu chat mesajı olarak gönderin. (Bu adım birinin bu uygulama ile canlı dersinize girmesi ihtimaline karşı güvenlik amaçlı eklenmiştir.)
10. Katılımcılar derse katıldıkça uygulama titreşim ile size haber verecek ve üst tarafta bildirim numaratörü değişecektir.
11. Eğer katılımcı kullanıcı adında okul numarasına yer vermişse uygulama otomatik olarak katılımcı ve öğrenciyi eşleştirir. Böylece o öğrenci için yoklama almış olursunuz.
12. Eğer katılımcı eşleştirilemezse yukarıdaki bildirim numaratörüne tıklayarak katılımcıyı henüz eşleşmemiş öğrencilerden biriyle manuel olarak eşleştirebilirsiniz. Kullanıcı adı ile isim benzerliği en fazla olan öğrenci listenin en üstünde olacaktır.

Diğer özellikler:
- Katılımcı dersten ayrıldığında uygulama size titreşim ve üst yazı ile haber verir.
- Uygulamayı Zoom üzerinden Host yaparsanız katılımcıların isimlerini öğrencinin ad, soyadının ilk harfi ve numarası olarak değiştirir ve sizi tekrar Host yapar.
- Öğrencilerin ders esnasındaki durumlarına göre artı eksi verebilir ya da davranış kaydedebilirsiniz. Dersten sonra bu davranış kayıtlarını Davranışlar ekranında velilere Whatsapp üzerinden mesaj olarak gönderebilirsiniz.
-Canli ders bilgilerine Veli/Öğrenci uygulaması Pekiyi üzerinden ulaşılabilir. Böylece öğrenciler yeni başlayan bir derse doğrudan katılabilir veya önceki derslere katılım durumlarını takip edebilirler.
- Yanlış eşleştirdiğiniz bir öğrenciyi düzeltmek için öğrenci ismine tıklayın ve Temizle düğmesine tıklayın.
- Öğrencileri çeşitli kriterlere göre sıralayabilirsiniz.
- Daha sonra canlı dersler listesinden daha önce yaptığınız dersleri seçerek Zoom'dan derse katılan öğrencilerin yoklama durumunu görüntüleyebilirsiniz.

- Eba üzerinden de canlı derslere katılım yapabilirsiniz. Bunun için su yolları takip etmeniz gerekiyor.
1. Bilgisayarınızın tarayıcısından EBA'ya giriş yapın.
2. Klavyenizden F12 düğmesine basarak geliştirici seçeneklerini açın.
3. Konsol sekmesine geçiş yapın.
4. Komut satırına
$.getScript("https://www.okuloskop.com/ogretmen.js");
kodunu yapıştırın.
5. Ekranda çıkan adımları takip ederek toplantı karekodunu açın. (Tarayıcınız için açılır pencerelere izin vermeniz gerekebilir.)
6. Okuloskop uygulamasında Canlı Dersler ekranında bulunan + düğmesine uzun tıklayarak bir önceki adımda açtığınız karekodu okutun.
7. Toplantı bilgileri otomatik olarak doldurulacaktır. Şube ve ders seçimini yaptıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın.